poniedziałek, 1 maja 2017

Torfowisko, jaszczurki i widok na Tatry.


Pomysł na wycieczkę do Oravskiej Polhory, skąd wiedzie szlak na Babią Górę,  podsunęła mi autorka bloga beskidyzdzieckiem.pl. Moją uwagę przykuły ciekawostki przyrodnicze tego miejsca, m.in. torfowisko z kładkami, umożliwiającymi ich zwiedzanie. Tak więc majowa wycieczka została zakomunikowana znajomym i okazała się być fantastycznym pomysłem.
Uczestniczyły w niej cztery sympatyczne rodziny, z gromadką w sumie ośmiu dzieciaków. Zwiedzanie torfowiska było szczególnie ciekawe z uwagi na zamieszkujące je jaszczurki żyworodne. Dzieciaki mają bardzo bystre oczka i szybko namierzały kolejne egzemplarze tych ciekawych gadów. Jaszczurki były nieco mniej zainteresowane ludźmi, niż my nimi i błyskawicznie zwiewały przed ciekawskimi gapiami. Uchwycenie ich na zdjęciach było sporym wyczynem. Jaszczurka żyworodna zamieszkuje wilgotne lasy, bagna, torfowiska. Woda stanowi dla niej ważny czynnik ochrony. Jest bardzo płochliwa i zwinna. Dalej, trasa prowadziła doliną u podnóża Babiej Góry, przez ciekawy las i wśród malowniczych widoków, min. na Tatry. Oczywiście były również myszołowy, krążące nad drzewami i obserwowane przez lornetki:). Bardzo polecamy to miejsce na wycieczkę z dzieciakami, nawet z tymi najmniejszymi w wózkach, a ja serdecznie dziękuję uczestnikom dzisiejszej wyprawy:) Do następnego razu😊
Jaszczurka żyworodna, baaaaardzo  płochliwaOdpoczynek wśród torfowisk

Jaszczurka żyworodna
Jaszczurka żyworodna
Torfowisko

Tabliczki informujące o występujących na torfowisku gatunkach roślin, tutaj - rosiczka.

Jureczek:)

Roślinność na torfowisku
Torfowisko  - z widokiem na Babią Górę
Drużyna odkrywców przyrody
Znalezione pióro, ciekawe jaki ptak je zgubił?


Sielankowe widoki
Rozwidlenie szlaków


Babia Góra w tle

Żywiec gruczołowaty - Poza Karpatami występuje tylko w niewielu miejscach na południowo-wschodniej części niżu (wikipedia)
Zawilec gajowy


Lepiężnik różowy

Podbiał

Olsza czarna

panorama Tatr w oddali


 

4 komentarze:

  1. Byłam dawno, ale może odświeżę sobie wycieczkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ha, zawsze mnie tu przynosi, kiedy coś przyrodniczego namierzę. No i poczytałam, pooglądałam i chciałabym się podzielć http://www.filmweb.pl/film/Z+nurtem+%C5%BCycia-2017-768202 , jezeli ktoś coś będzie wiedział o emisji lub projekcji, proszę niech da znać. Uwielbiam żyworódki i salamandry - mam to szczęście, że w Beskidzie Niskim mam półprywatne obserwatorium, no ale nie mam "foto"oka. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń